Realizujemy skuteczne kampanie w całej europie

Reklamy na Facebooku. Zrób to sam.

Artykuł: Reklamy na Facebooku. Zrób to sam.

Reklamy na Facebooku to bez wątpienia jedna z najbardziej skutecznych form promocji swojej firmy w sieci. Dzięki niej, wiele branży z powodzeniem może się rozwijać, pozyskując nowych klientów oraz budując swoją własną społeczność. Natomiast nie jest to temat tak prosty, jakby się mogło wydawać. Menedżer reklam, czyli narzędzie do tworzenia reklam na Facebooku, kryje w sobie wiele ciekawych funkcji, które mogą zdziałać cuda. Trzeba natomiast wiedzieć, jak z niego korzystać i poświęcić trochę czasu na oswojenie się z tematem. Zapraszamy zatem do lektury!

Od czego zacząć reklamę na Facebooku

Zanim rozwiniemy wątek tworzenia reklam na facebooku, w pierwszej kolejności musimy zadbać o fundamenty. Dopiero zaczynasz, zatem odbiorcy będą chcieli Cię poznać. Zadbaj o spójną identyfikację wizualną swojego fanpage. Przygotuj atrakcyjne cover photo, avatar oraz odpowiednią oprawę graficzną postów. Jeżeli masz świeży fanpage, w pierwszej kolejności zbuduj historię. Stwórz kilka wpisów, które przedstawią Twoją firmę oraz jej ofertę. Pamiętaj również o wypełnieniu wszystkich informacji oraz danych.

Jest to bardzo ważny aspekt. Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z Twoim fanpage, a zobaczą Twoją reklamę na Facebooku, bardzo często będą skłonni do odwiedzenia fanpage i zapoznania się z zamieszczonymi tam informacjami.


Menedżer reklam

Fundamenty mamy za sobą. Uznajmy, że Twój fanpage jest gotowy do reklamy na facebooku. Teraz musisz dostać się do menedżera reklam. Możesz dotrzeć do niego, z głównej strony, na której znajduje się tablica z postami (kliknij w logo fb, w lewym górnym rogu). W menu znajdującym się z lewej strony znajduje się lista ze skrótami. Rozwiń ją, znajdź “Menedżer reklam” i kliknij w niego. Może się zdarzyć, że nie znajdziesz tam skrótu, zatem po prostu skorzystaj z tego linku.

Jesteś w Menedżerze po raz pierwszy. W takim razie musisz zapoznać się z zasadami reklam oraz je zaakceptować.

Interfejs menedżera reklam

Zasady zaakceptowane, jesteś w menedżerze reklam. Rozjaśnimy Ci jego najważniejsze elementy, dzięki czemu bez problem się w nim odnajdziesz.

Na samej górze, obok napisu “Kampanie” znajdziesz rozwijalną listę, na której widnieje Twoje imię i nazwisko. Te cyfry w nawiasie, to Twój numer konta reklamowego.

Poniżej znajdują się 3 najważniejsze zakładki:

 • Kampanie – lista Twoich przyszłych kampanii reklamowych
 • Zestawy reklam – Lista zestawów reklam
 • Reklamy – Lista reklam

W tym miejscu spędzisz większość czasu. Na potrzeby artykułu stworzyliśmy świeże konto, zatem nie ma tutaj jeszcze nic. Mając stworzone kampanie reklamowe, tutaj możesz nimi zarządzać, analizować wyniki oraz edytować. Możesz również dostosować sobie zakres dat, jak i kolumny z danymi, które Ciebie interesują. Zrób sobie wycieczkę i zobacz co kryje to narzędzie.

Narzędzia menedżera reklam

Drugim najważniejszym miejscem są narzędzia menedżera reklam. Znajdziesz je w bocznej belce, w ikonce tzw. burgera (menu). W tym miejscu m.in. zarządzasz ustawieniami swojego konta reklamowego, rozliczeniami, grupami odbiorców, statystykami oraz całą masą innych elementów. Skupmy się najpierw na tym, co na ten moment najważniejsze, czyli na odpowiednim skonfigurowaniu konta reklamowego, aby móc zacząć tworzyć reklamy na Facebooku.

Konfiguracja konta, ustawienia płatności reklam na Facebooku

Z zakładki wszystkie narzędzia wybierz “Ustawienia konta reklamowego”. Dotrzesz do nich również, klikając na ikonę “Ustawienia”, znajdującą się w belce bocznej, poniżej. Znajdziesz tutaj 5 zakładek, tj. konta reklamowe, strony, ustawienia płatności, powiadomienia i szablony nazw.

Konta reklamowe

Na początku nie ma tutaj zbyt wiele do zrobienia. Najważniejsza jest tutaj pozycja “Role na koncie reklamowym”, w których możesz dodawać nowe osoby i przypisywać im odpowiednie role.

Strony

Zakładka strony to inaczej lista fanpage, do których masz dostęp. Z tego miejsca możesz również nimi zarządzać, klikając w ikonę “Ustawienia”

Ustawienia płatności do reklam na Facebooku

Zatrzymamy się tutaj na chwilę, ponieważ jest to ostatni etap naszej podróży, przed rozpoczęciem tworzenia Twojej pierwszej reklamy na facebooku. Do tego miejsca będziesz zaglądać raczej rzadko, mniej więcej raz na miesiąc, w celu pobrania faktur dla Twojej firmy.
Teraz skupiamy się natomiast na konfiguracji. Dwie sekcje, które interesują Cię na ten moment to metody płatności oraz informacje o firmie.

W pierwszej kolejności wypełnij wszystkie informacje, które chcesz aby znalazły się na fakturach. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią walutę, gdyż po jej ustawieniu nie będziesz mieć możliwości jej zmiany.

Ostatnia rzecz to dodanie metody płatności. Możliwości są w zasadzie 3:

 • Karta kredytowa lub debetowa. Wypełniasz dane swojej karty, a pieniądze z Twojego konta będą ściągane automatycznie.
 • Paypal działa podobnie jak podpięcie karty, natomiast podpinasz konto PayPal.
 • Szybki przelew różni się od pozostałych opcji. Tutaj w pierwszej kolejności uzupełniasz saldo konta, z którego możesz korzystać do momentu jego wyczerpania.

Podsumowując, dwie pierwsze metody zaliczają się do płatności automatycznych. Podpinamy raz i gotowe. Przelew to forma przedpłaty za reklamy na Facebooku. Wybierz rozsądnie, ponieważ raz wybrana forma płatności, nie może być potem zmieniona.

Cele reklam na Facebooku

Wracamy do menedżera reklam i zaraz będziemy tworzyć Twoją pierwszą reklamę na Facebooku! W głównym widoku, pod zakładką Kampanie, znajduje się zielony przycisk “Utwórz”. Kliknij w niego. Otworzy Ci się pierwsze okno, w którym musisz wybrać cel kampanii.

Jak doskonale widzisz, cele kampanii posegregowane są na 3 części. Świadomość, działania i konwersje. W tym miejscu musimy postawić sobie pytanie, co chcemy osiągnąć naszą kampanią. Zwiększyć świadomość marki, skłonić odbiorców do wykonania pożądanego przez nas działania na Facebooku, a może jednak działania sprzedażowe i mierzenie konwersji na naszej witrynie? Poniżej opiszemy dokładnie, o co chodzi w każdym z nich.

Rozpoznawalność marki

Wybierając cel rozpoznawalność marki, Twoje reklamy na Facebooku będą wyświetlane odbiorcom, którzy są bardziej skłonni do ich zapamiętania. Zawsze powtarzamy, że przed rozpoczęciem działań sprzedażowych, najpierw trzeba zbudować rozpoznawalność, następnie zaangażowanie. Sprzedaż na koniec. Dlatego właśnie jest to cel idealny, w sytuacji gdy dopiero zaczynasz działania reklamowe swojej firmy. Upraszczając, od strony technicznej wygląda to tak, że Twoje reklamy wyświetlają się jak największej liczbie osób, z jak największą częstotliwością.

Zasięg

W przypadku celu na zasięg, sytuacja wygląda podobnie, natomiast nieco inaczej. Jego zadaniem jest dotarcie do jak największej liczby osób. Mówimy tutaj o unikatowych jednostkach. Uzyskamy tutaj mniej wyświetleń na jednego użytkownika, natomiast naszą reklamę zobaczy więcej osób. W przypadku rozpoznawalności jest na odwrót. Tam jedna osoba zobaczy reklamę znacznie częściej, natomiast dotrze ona do zdecydowanie mniejszej liczby osób.

Ruch

Jedna z pierwszych opcji, w kolumnie działania, a zarazem jedna z ciekawszych i wartych uwagi. Reklamy z tej kategorii mają za zadanie trafić do odbiorców, którzy z największym prawdopodobieństwem klikną w przycisk reklamy, w celu odwiedzenia naszej strony internetowej, czy sklepu internetowego.

Aktywność

Jeden z popularniejszych rodzajów reklamy, inaczej zwany boostem. Dzielimy go na 3 kategorie, tj. Aktywność dotycząca postu, polubienie strony (fanpage) oraz reakcje na zaproszenia do wydarzenia. Reklamy z tej kategorii będą wyświetlane osobom, które z jak największym prawdopodobieństwem wejdą w interakcję, czy zareagują na Twoją reklamę. Jest to idealna opcja, dzięki której (zależnie od celu) zbierzesz większą ilość reakcji i komentarzy do Twojego postu, zwiększysz liczbę polubień Twojego fanpage lub pozyskasz nowe osoby, do organizowanego przez Ciebie wydarzenia na Facebooku.

Instalacje aplikacji

Jak sama nazwa wskazuje, celem reklamy z tej kategorii będzie dostarczenie ich osobom, którzy z największym prawdopodobieństwem klikną w link kierujący do aplikacji. Polecamy natomiast wykorzystać potencjał tego celu w 100%, rejestrując aplikację na Facebooku oraz odpowiednio konfigurując zdarzenia. Dzięki temu będziesz mieć możliwość dokładnego monitorowania działania użytkowników. Jeśli tego nie zrobisz, to cel Twojej reklamy będzie kończył się w momencie kliknięcia w link do aplikacji.

Wyświetlenia filmu

Wybierając ten cel, dotrzesz do użytkowników, którzy są najbardziej skłonni do obejrzenia filmu przez 2 sekundy lub 15 sekund. Jest to najlepsza opcja, na promocję video i dotarcie nimi do jak największej liczby osób.

Pozyskiwanie kontaktów

Pozyskiwanie kontaktów, to forma reklamy na Facebooku, której celem jest wypełnienie przez odbiorcy formularza przygotowanego przez Ciebie. Możesz w nim dowolnie ułożyć pola, takie jak imię, numer telefonu, e-mail, miasto i wiele więcej. Ponadto narzędzie pozwala na skonstruowanie własnych pytań, czy opcji wyboru odpowiedzi. Ankieta wypełniana jest bezpośrednio na Facebooku, zatem dla wielu odbiorców będzie to dużo wygodniejsze, niż wypełnienie jej na stronie internetowej – co samo w sobie zabiera więcej czasu.

Wiadomości

W tym momencie nie polecamy tego celu, z uwagi na ograniczenia związane z systemem iOS oraz brakiem możliwości mierzenia tych konwersji. Niedługo zostanie on prawdopodobnie usunięty, natomiast opiszemy o co chodzi. Jak sama nazwa wskazuje, celem reklamy jest dotarcie do osób, które z największym prawdopodobieństwem klikną w przycisk “Wyślij wiadomość” w twojej reklamie. Jako alternatywę, polecamy użyć celu “Aktywność”.

Konwersje

Konwersje możemy nazwać bardziej zaawansowaną formą kampanii na ruch. Jej celem natomiast nie jest tylko i wyłącznie skłonienie użytkowników do wejścia na Twoją stronę ale również mierzenie konwersji. Może nią być zarówno ilość zakupów, przejść do koszyka, wypełnionych formularzy, przekazanych datków etc. Niezbędne do tego będzie odpowiednie zainstalowanie kodu śledzącego piksel oraz odpowiednia konfiguracja zdarzeń. Dzięki odpowiednio przygotowanej reklamie na cel konwersji, możemy dokładnie zmierzyć jakie korzyści przyniosła dana reklama na Facebooku.

Sprzedaż z katalogu

Ten cel zarezerwowany jest dla sklepów internetowych. Tutaj również będziemy potrzebowali odpowiednio skonfigurowanego pixela oraz zdarzeń. Ponadto wcześniej wymagane jest stworzenie katalogu produktów, czy też sklepu na Facebooku. Najczęściej sięgamy po to narzędzie w celach remarketingowych, gdy użytkownik już był w naszym sklepie, ale finalnie nie podjął działania zakupowego. Oczywiście, możemy również kierować tego typu reklamy na zupełnie nowych odbiorców lub na tych, którzy już zakupu dokonali.

Ruch w firmie

Prowadzisz biznes lokalny i masz więcej niż jedną lokalizację? Ruch w firmie to w zasadzie uproszczony cel reklamy na zasięg, której celem jest kliknięcie przez użytkownika przycisku CTA pt. “Zadzwoń” teraz lub “Jak dojechać”. Reklama tego typu trafia do osób, które znajdują lub znajdowały się blisko Twojego lokalu.

Tworzenie reklamy na Facebooku

W tym momencie masz już skonfigurowane konto reklamowe oraz znasz cele kampanii reklamowych. Zabieramy się zatem za tworzenie Twojej pierwszej reklamy na Facebooku. Na potrzeby poradnika stworzymy reklamę z celem na zasięg, chcąc wypromować nasz fikcyjny sklep stacjonarny, sprzedający zabawki dla dzieci w wieku ok. 7 lat, mieszący się w Poznaniu.

Nazwa kampanii, zestawu reklam i reklamy

Odpowiednie nazwanie kampanii, grup reklam oraz pojedynczych ad setów jest bardzo ważne. Dzięki temu, mając w przyszłości ich większą ilość, bez problemu się w nich odnajdziesz.

Zaczynamy od nazwy kampanii. Dobrą praktyką będzie podanie celu kampanii oraz daty jej utworzenia. W naszym przypadku naszą kampanię nazwiemy. “Zasięg / 10-03-2022”. Możesz podać również inne, ważne informacje takie jak lokalizacja, grupa docelowa, przedział wiekowy i wiele więcej. Wszystko zależne jest Ciebie i Twojej metody, jaką z czasem sobie wypracujesz.

Zestaw reklam natomiast opiszemy naszą pierwszą nazwą grupy docelowej, którą za moment stworzymy, lokalizacją oraz datą. Będzie to zatem “Grupa 1/ Poznań / 10-03-2022”.

Załóżmy, że promujemy pierwszy ogólny post, który w skrócie opowiada o naszej firmie oraz ofercie. Reklamę zatem opiszemy “Ogólna / 10-03-2022”.

Konfiguracja kampanii reklamowej na Facebooku

Kampanie, zestawy i reklama zostały nazwane. Klikamy kontynuuj. Pierwsze okno dotyczy konfiguracji kampanii reklamowej. Tutaj generalnie robimy zazwyczaj najmniej. Warto natomiast opisać o co chodzi w każdym okienku.

Szczególne kategorie reklam

Tę opcję należy modyfikować, jeśli nasza reklama dotyczy oferty pracy, zatrudnienia,
sprzedaży nieruchomości lub celów społecznych. My tutaj nie zaznaczamy nic, gdyż chcemy reklamować coś zupełnie innego.

Informacje o kampanii

Tutaj zazwyczaj też nic nie klikamy. Cel został wybrany wcześniej, więc nie ma potrzeby jego zmiany. Rozwijając opcję “Wyświetl więcej opcji” możemy ustawić limit wydatków całej kampanii. My natomiast tego nie robimy, bo doskonale wiemy jak skonfigurować reklamę, aby była pod naszą kontrolą.

Test A/B

Test A/B pozwala nam przetestować jedną zmienną w naszej kampanii, celem sprawdzenia, która grafika, tekst, czy grupa docelowa generuje nam najlepsze wyniki. Taki test możesz również stworzyć samemu. Tworząc reklamę, następnie ją duplikując i wprowadzając zmienną ręcznie. Wymaga to pewnej wprawy, natomiast bardzo często może przynieść to lepsze wyniki. Nie wchodzimy w ten temat za bardzo, bo mógłby powstać o tym osobny artykuł. Do naszej reklamy, nie potrzebujemy tej opcji, więc zostawiamy.

Optymalizacja budżetu kampanii

Zaznaczenie tej opcji wiąże się, z zaplanowaniem z góry budżetu całej kampanii, który będzie automatycznie rozdzielany między wszystkimi zestawami reklam. Algorytm analizując na bieżąco skuteczność każdego zestawu, będzie ustalał i dzielił budżet tak, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. My tworzymy tylko jedną reklamę, zatem nie potrzebujemy tej opcji. Na początku Twojej przygody natomiast, może okazać się ona pomocna. Z czasem jednak zrozumiesz, że ręczne ustalanie stawek i odpowiednia analiza, przyniesie dużo większe korzyści.

Konfiguracja zestawu reklam

Konfigurując zestaw reklam, ustalamy bardzo ważne aspekty, takie jak budżet zestawu, harmonogram wyświetlania reklam na Facebooku, grupę odbiorców oraz umiejscowienie reklam na Facebooku lub poza nim. Zacznijmy zatem od początku. Na samej górze w pierwszej kolejności wybieramy fanpage, którego dotyczy ta reklama.

Budżet i harmonogram reklam na Facebooku

Budżet może być zarówno dzienny, jak i całkowity. Wybierając budżet dzienny, ustalasz maksymalną dzienną kwotę, jaką chcesz wydać na reklamę, w ciągu całego harmonogramu. Jest to sztywna stawka, która nie będzie przekroczona. Całkowity budżet charakteryzuje się tym, że ustalamy konkretną kwotę, jaką chcemy rozdysponować na cały zestaw reklam, w ciągu całego harmonogramu. W tym momencie algorytm sam będzie ustalał, ile budżetu danego dnia chce przeznaczyć na wyświetlanie Twojej reklamy.

My ustalimy optymalny budżet, 15.00 zł. Najmniejszy budżet jakiego nie polecamy zmniejszać to 10.00 zł. Jest on natomiast mało skuteczny. Wybierając zbyt niski budżet, Twoje reklamy mogą nie być wyświetlane, z uwagi na przegranie aukcji z innymi reklamodawcami, których budżety reklamowe mogą być większe.

Reklamę ustawimy od poniedziałku, tj. 14-03-2022, a jej koniec na 2 tygodnie w przód. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że reklama zdążyła się “rozkręcić”, co da nam więcej informacji do jej optymalizacji w przyszłości.

Uwaga: Reklamy na Facebooku, na samym początku są w tzw. fazie uczenia się. Upraszczając, oznacza to, że algorytm uczy się serwowania naszej reklamy w odpowiednim czasie, do odpowiednich osób, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów. Nie polecamy robić reklam kilkudniowych, ani zatrzymywać reklam po kilku dniach. Optymalnie, po ok. 5-7 dniach, każda reklama powinna być na właściwych torach i dopiero po tym okresie powinniśmy podejmować decyzje.

Wyświetlanie reklam na Facebooku według harmonogramu

Wybierając budżet całkowity, odblokowuje się nam możliwość ustalenia godzin w poszczególnych dniach, w jakich nasze reklamy mają się wyświetlać. My ustaliliśmy budżet dzienny, więc ta opcja jest nieaktywna. Natomiast jest to bardzo przydatna funkcja, która odpowiednio skonfigurowana, pozwoli nam rozdysponować budżet reklamowy jeszcze dokładniej.

Na starcie natomiast nie polecamy używać tej opcji. Nie mając danych na temat tego, kiedy Twoi odbiorcy są online, możesz sobie jedynie zaszkodzić. Możemy oczywiście posłużyć się ogólnymi danymi. Od poniedziałku, do czwartku, użytkownicy reagują najczęściej w godzinach do południa, jak i wieczorem. W piątek i sobotę natomiast, nie polecamy wyświetlania reklam wieczorem z uwagi na zakończenie tygodnia, wyjazdy etc. W niedzielę zazwyczaj odpoczywamy, więc mamy czas na Facebooka, więc sprawdzi się zaznaczenie całego dnia. To tylko przykład, znajdą się wyjątki. Zachęcamy zatem do analizy swoich reklam na Facebooku i testowania najlepszych rozwiązań pod Twój biznes.

Grupa odbiorców

Grupa odbiorców to jedno z ważniejszych miejsc, na którym polecamy się skupić. Targetowanie reklam na Facebooku daje ogrom możliwości. Na ten temat prawdopodobnie powstanie osobny artykuł, zatem skupimy się na podstawowych aspektach.

Lokalizacje

Pierwszy element, który nas interesuje to lokalizacja osób, do których chcemy dotrzeć naszą reklamą. My wybraliśmy osoby mieszkające w wybranej przez nas lokalizacji, tj. Gdańsku. Dodatkowo wybraliśmy promień +20 km, gdyż jak najbardziej jest możliwe, aby zainteresować osoby w tej lokalizacji naszą ofertą.

Możesz również wybrać osoby, które niedawno były w tej lokalizacji lub w niej podróżowały. Na potrzeby naszego przykładu, odrzucamy te opcje.

Korzystając z wyszukiwarki, możesz podać dowolny kraj, miejscowość, region, czy nawet ulicę. Ponadto, jest również opcja ręcznego umieszczenia pinezki na interesujący nas obszar.

Lokalizację reklam na Facebooku można również wykluczać. jest to przydatna funkcja w momencie, w którym np. targetujemy się na dany obszar, może to być województwo Pomorskie, ale np. nie chcemy wyświetlać reklam w konkretnej lokalizacji (np. jedno miasto). Łatwiej jest zaznaczyć całe województwo i wykluczyć jedno lub dwa miasta, niż zaznaczać wszystkie ważne dla nas miasta osobno, prawda?

Wiek i płeć

Wybieramy przedział wiekowy od, do oraz płeć naszej grupy docelowej. Pamiętaj, że reklamy możemy wyświetlać osobom od 18 roku życia. W naszej sytuacji, skupiamy się na osobach, które mają dzieci w wieku ok. 7 lat. Możemy założyć zatem, że mogą to być osoby w wieku 24-48 lat. Rodzicem może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna, zatem zostawiamy opcję “Wszyscy”.

Szczegółowe opcje targetowania reklam na Facebooku

Odbiorców naszych reklam na Facebooku, możemy targetować zarówno wg. danych demograficznych, zainteresowań oraz zachowania. Tutaj możemy skorzystać zarówno z opcji przeglądaj, jak i podpowiedzi, które pojawią się po wpisaniu frazy.

Biorąc pod uwagę nasz przykład, wiemy doskonale, że chcemy trafić do rodziców. Taką opcję wybraliśmy. Mogliśmy również bardziej zawęzić grupę do rodziców dzieci w wieku 6-8 lat, natomiast w tej lokalizacji była ona zbyt mała. Pamiętajmy również, że zbyt zawężona grupa docelowa, nie zawsze się sprawdzi. Robimy reklamę zasięgową, zatem trafienie do rodziców, nawet tych, którzy mają starsze lub młodsze dzieci, może być okej.

Wykluczanie grup odbiorców

Tak jak w przypadku lokalizacji, grupy docelowe możemy również wykluczać. W naszym przykładzie, moglibyśmy np. spróbować wykluczyć osoby, które są rodzicami dzieci dorosłych. Zawsze będzie to dużo prostsze niż zaznaczanie wielu opcji i wszystkich przedziałów wiekowych.


Języki

Jeśli prowadzisz fanpage i tworzysz reklamę po Polsku, to nie musisz tutaj nic robić. Opcja ta sprawdzi się bardziej w sytuacjach, w której np. robisz reklamę w języku angielskim i chcesz trafić do osób mieszkających w Polsce, które rozmawiają po angielsku. Algorytm dobiera odbiorców, na podstawie ich ustawień w aplikacji.

Umiejscowienia reklam na Facebooku

Reklamy na Facebooku mogą wyświetlać się w wielu miejscach oraz w różnej formie. Tworząc reklamę powinniśmy wziąć ten aspekt pod uwagę. Kategorie umiejscowień dzielimy na:

 • Aktualności, tj. Aktualności na Facebooku, aktualności na Instagramie, marketplace Facebooka, źródła wideo na Facebooku, prawa kolumna Facebooka, karta eksploruj na Instagramie, sklep na Instagramie, skrzynka odbiorcza messengera oraz Facebook Business Explore.
  Format i rodzaj reklamy: obrazy i filmy w proporcjach 1:1 oraz 4:5.
 • Relacje i rolki, tj. Instagram Stories, relacje na Facebooku, relacje na Messengerze, rolki na Instagramie.
  Format i rodzaj reklamy: w przypadku relacji są to obrazy i filmy w formacie 9:16.
 • In-stream (reklama w formie video, która wyświetla się w trakcie oglądania dowolnego materiału wideo). Do wyboru zarówno opcja na Instagramie jak i Facebooku.
  Format i rodzaj reklamy: obrazy lub filmy w formacie 16:9 oraz 1:1 o długości do 15 sekund.
 • Nakładka w rolkach, tj. reklamy w formie nakładki w rolkach na Facebooku.
  Format i rodzaj reklamy: obrazy lub filmy w formacie 16:9 oraz 1:1 o długości do 15 sekund.
 • Reklama w formie wyniku wyszukiwania na Facebooku.
  Format i rodzaj reklamy: obrazy w formacie 1,91:1 oraz filmy w formacie 1:1.
 • Wiadomości sponsorowane, do osób, które wcześniej miały kontakt z naszym fanpage.
 • Reklama w artykułach na Facebooku.
  Format i rodzaj reklamy: obrazy i filmy w formacie 1,91:1.
 • Reklama w aplikacjach i witrynach należących do tzw. Audience Network.
  Format i rodzaj reklamy: obrazy i filmy w formacie 9:16 i 16:9

Wybierając automatyczne umiejscowienie, tak jak my – algorytm dostosowuje się do materiałów reklamowych, które prześlemy w ostatnim etapie. Forma reklam na Facebooku oraz ich umiejscowienie, to kolejny element, który warto przetestować, analizując sytuację i dobierając formę, która najbardziej sprawdza się w Twojej sytuacji.

Konfiguracja reklamy na Facebooku

Zbliżamy się do końca. Mamy już skonfigurowaną kampanię oraz zestaw reklam. Teraz pozostaje nam przesłać kreacje w postaci filmów lub obrazów, napisać treści oraz kilka innych elementów.

Tożsamość

Tutaj poza wyborem fanpage, z którego chcemy kierować reklamy, możemy również wskazać profil na Instagramie. Pamiętaj natomiast, że musi być on wcześniej połączony z Twoim fanpage oraz dodany w umiejscowieniach zestawu reklam.

Konfiguracja i format reklamy na Facebooku

Reklamę możemy zarówno stworzyć od zera, wgrywając własne kreacje, jak i posłużyć się wcześniej opublikowanym postem na tablicy. Wybór jest prosty. Jeśli chcesz promować post organiczny, który jest już gotowy, to wybierz opcję “Użyj istniejącego postu”. Czasami jej będziesz używać, a najczęściej w reklamach na aktywność dotyczącą postu.

Jeśli natomiast chcesz stworzyć zupełnie nową reklamę, nie promując postu zamieszczonego wcześniej na tablicy, wybierz opcję “Utwórz reklamę”.

 • Pojedynczy obraz lub film. Jak sama nazwa wskazuje. Tutaj dodatkowo możemy przesłać jedną grafikę w wielu formatach, w zależności od umiejscowienia reklamy, jakie wskazaliśmy.
 • Reklama karuzelowa to oddzielne obrazy, do których dodatkowo dobieramy oddzielny nagłówek, opis nagłówka oraz link. Świetnie sprawdzi się w przypadku promocji kilku usług lub produktów zamieszczonych na stronie www.
 • Kolekcja to nieco bardziej rozbudowana forma, w której projektujemy grupę elementów, składającą się z nagłówków, tekstów, obrazów oraz filmów. Najłatwiej porównać będzie to do strony internetowej w wersji mobilnej.

Podgląd reklamy na Facebooku

W trakcie tworzenia reklamy, tj. wgrywania obrazów, filmów, pisania treści etc. po prawej stronie znajdziesz podgląd reklamy na Facebooku oraz w innych umiejscowieniach. Dzięki temu, możesz sprawdzić jak będzie się ona prezentować, jeszcze przed publikacją. Ciekawostka, klikając w “Udostępnij” możesz wysłać powiadomienie do aplikacji na Facebooku i przejrzeć swoją reklamę na telefonie.


Języki reklamy na Facebooku

Jedną reklamę możesz opublikować w kilku językach jednocześnie. Do wyboru są tłumaczenia automatyczne, jak i manualne przetłumaczenie wszystkich treści, które zostały stworzone. Pamiętaj natomiast, aby współgrało to z wybranymi przez Ciebie językami w zestawie reklam.


Monitorowanie reklam na Facebooku

W tym miejscu wybieramy wcześniej przygotowany i skonfigurowany piksel Facebooka. Jak widzisz, temat reklam na Facebooku jest bardzo obszerny, dlatego tutaj z czasem również napiszemy o tym osobny artykuł. W reklamie na zasięg natomiast się on nam nie przyda, więc nic tutaj nie robimy.

 

Mając gotową i w pełni skonfigurowaną kampanię, zestaw reklam, jak i reklamę, możemy w końcu wcisnąć ten piękny, zielony przycisk “Opublikuj”. Teraz pozostaje nam czekać, na akceptację reklamy przez algorytmy facebooka. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to Twoja reklama zostanie opublikowana zgodnie, z wcześniej ustalonym harmonogramem.

Jeżeli nie chcesz jeszcze publikować reklamy, możesz ją śmiało opuścić i wrócić do niej innym razem. Cała konfiguracja oraz cała Twoja praca zostanie automatycznie zapisana, bez obaw.

Reklamy na Facebooku | AK Brainding

Potrzebujesz wsparcia w postaci konsultacji? A może nie chce Ci się tworzyć reklamy na Facebooku i wolisz oddać to profesjonalistom?

Zostaw nam kontakt do siebie. Oddzwonimy i zobaczymy jak możemy Ci pomóc.

 

Grafika, na której widnieje postać z głową mózgu, podrzucająca monety i logo Facebook, do artykułu dotyczącego płatnych reklam, napisanego przez agencję marketingową AK Brainding Gdańsk.

Płatny Facebook i Instagram w Polsce

Płatny Facebook i Instagram to bardzo popularny temat w ostatnim czasie, który właśnie wszedł w życie. Użytkownicy obu platform […]


Grafika przedstawiająca postać mózgu mówiącą przez megafon, stworzona do artykułu traktującego o 3 najczęstszych błędach w social media na profilach firmowych. AK Brainding Gdańsk.

3 najczęściej popełniane błędy w social media na profilach firmowych

Przez ostatnie lata działalności w mediach społecznościowych mieliśmy i mamy styczność z setkami profili z najróżniejszych branży z segmentu […]


Ilustracja przedstawiająca postać przed komputerem podrzucającą monety. Agencja marketingowa, kreatywna AK Brainding Gdańsk.

Obsługa social media – Na czym polega? Ile kosztuje?

Profesjonalna obsługa social media, czy też prowadzenie fanpage na facebooku, na którym się dzisiaj skupimy, to z pewnością jeden, […]


(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WPSRX5CX');
!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '117026675658011'); fbq('track', 'PageView');