Realizujemy skuteczne kampanie w całej europie

3 najczęściej popełniane błędy w social media na profilach firmowych

Artykuł: 3 najczęściej popełniane błędy w social media na profilach firmowych

Przez ostatnie lata działalności w mediach społecznościowych mieliśmy i mamy styczność z setkami profili z najróżniejszych branży z segmentu zarówno B2C, jak i B2B. Niezależnie od branży, można zauważyć powielające się wzorce. Bardzo często dostrzegamy metodykę na zasadzie “Oni tak robią, to my też tak róbmy, bo najwidoczniej tak robić trzeba”.

To błędne koło, w które wpada niestety zdecydowana większość. W tym artykule dowiesz się przede wszystkim jakie są najczęściej popełniane błędy. Pokażemy Ci również na prostych przykładach w jaki sposób ich uniknąć.

Zanim zaczniemy

Media społecznościowe już od dłuższego czasu nie służą tylko do komunikacji ze znajomymi. Od ponad dekady z powodzeniem reklamują się w nich najróżniejsze biznesy. Z dnia na dzień ich cały czas przybywa. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników, czy rozwojem technologii, która pozwala na nagranie profesjonalnego wideo 4K telefonem prosto z kieszeni – zmieniają się również trendy. Jeszcze kilka lat temu promocja na Instagramie skupiała się bardziej na dobrej jakości materiałach, czy na estetycznie ułożonych kafelkach na feedzie. Musisz również wiedzieć, że obecnie walka o atencję / zasięg, rozgrywa się już nie tylko na poziomie jakości, ale przede wszystkim na poziomie pomysłu, kreatywności oraz trendów.

Błąd numer 1: Nie wyróżniasz się

Ma to szczególne odniesienie do branż, w których jest bardzo dużo konkurencji, np. restauracje, salony beauty, fotografowie, studia detailingowe. Jednymi słowy – bardzo dużo biznesów. Wymienione to tylko ułamek. Co chcemy przez to powiedzieć? Dokładnie to, że profili takich jak Twój jest prawdopodobnie bardzo dużo. Czy zatem sugerowanie się tym co i jak robi konkurencja jest dobre? Oczywiście nie.

Warto natomiast wiedzieć co Twoja konkurencja robi, abyś Ty czytelniku lub czytelniczko wiedział(a) czego lub w jaki sposób nie robić. Zdjęć sportowych aut, modnych ubrań, pięknych Kobiet… jest w mediach społecznościowych bardzo dużo. Kolejne tego typu zdjęcie bez odpowiedniego podejścia najzwyczajniej zginie w tłumie. Mówimy tutaj oczywiście o świeżych lub niedużych profilach społecznościowych (te z wieloletnią historią mogą pozwolić sobie na nieco więcej swobody).

Pamiętaj: To, że komuś się coś sprawdziło, nie oznacza, że sprawdzi się to również u Ciebie. Musisz znaleźć swój własny, niepowtarzalny styl.

Co możesz zrobić, aby się wyróżnić?

Przykład: Jeśli większość podobnych lub konkurencyjnych profili publikuje zdjęcia pięknych sportowych aut lub sukni, to Ty możesz zrobić “to samo” ale w formie rolki, w której zamiast opisu w treści postu użyjesz swojego wizerunku i głosu, aby przedstawić to samo (ale inaczej) w formie wideo.

Błąd numer 2: Zbyt dużo mówisz o swoich realizacjach i produktach

Zbyt duża ilość postów, w których chwalimy się swoimi realizacjami lub produktami – nazywajmy to po prostu postami sprzedażowymi … to idealny przepis na brak zaangażowania fanów i stopniową utratę zasięgów. Każdego dnia obserwujemy profile z najróżniejszych branż, w których post za postem jest niemal to samo – zmienia się jedynie zdjęcie i treść, której po jakimś razie już nawet nie czytasz.

Przykład z branżach usługowych (np. studia detailingowe): gdzie post za postem przewijają się długie na dwa ekrany teksty, w których czytamy o najróżniejszych elementach wykonanych dla klienta X. Po czym na końcu jest soczyste: Umów się na usługę X już dziś.

Przykład z branż handlowych (jakikolwiek produkt): gdzie post za postem jest jego zdjęcie, a w treści postu każdorazowo wymieniane są atuty produktu, to jak dobrze jest wykonany, ile kosztuje, skąd możesz pobrać katalog. Zapomnieliśmy jeszcze o dużym czerwonym napisie “Promocja”.

I tak post za postem…

Wczuj się teraz w swojego odbiorcę i zastanów czy:

  • Z chęcią przeczytasz kolejny post zaserwowany w takiej formie?
  • Czy chciałbyś, aby ktoś co chwile usiłował Ci coś sprzedać? A może jednak sam wolisz zapoznać się z firmą i jej produktem i podjąć świadomą decyzję?
  • Czy czytając ten post, masz ochotę na niego zareagować lub go skomentować?
  • Czy w ogóle chce Ci się go czytać, skoro wiesz, że dalej opisywany jest zakres wykonanych usług lub informacje o produkcie?

Powiedzmy sobie szczerze. Tak prowadzone profile w ogóle nie angażują. A przecież o to właśnie chodzi. Większe zaangażowanie to większe zasięgi. Większe zasięgi to większe zainteresowanie profilem i kolejni obserwujący.

Pamiętaj: Najlepsza sprzedaż jest wtedy, gdy „nie chcemy” sprzedać.

Co zatem zrobić? Jakie posty publikować?

Zamiast kolejnego sprzedażowego postu, możesz w to miejsce wstawić setki innych, bardziej angażujących Twoją społeczność pozycji. Przykłady:

  • Backstage z pracy – pokazujące życie Waszej firmy od środka (np. dostawa, jedziemy na.. szkolenie lub targi, pakowanie zamówień)
  • Luźne posty wizerunkowe, które skracają dystans ze społecznością (kawusia, zdjęcia Waszej załogi, integracja, co robimy w czasie wolnym…)
  • Posty edukacyjne (Dzielenie się wiedzą, jak zrobiliśmy coś dla klienta X, jak Ty możesz zrobić to sam, odpowiadanie na najczęściej pojawiające się pytania)

Błąd numer 3: Nie pokazujesz twarzy

Firma to ludzie. Media społecznościowe – to ludzie… Jeśli chcesz prowadzić angażujący profil, a tym samym zwiększać zasięgi – co finalnie ma prowadzić do zwiększenia sprzedaży – musisz pokazać, że za firmą stoją – LUDZIE 🙂

Przykład numer 1: Załóżmy, że zajmujesz się sprzedażą zegarków. Zamiast zdjęcia zegarka, lepsze będzie zdjęcie uśmiechniętej osoby z tym właśnie zegarkiem.

Przykład numer 2: Na przykładzie branży motoryzacyjnej. Zamiast zdjęcia lub rolki z udziałem ładnego auta, lepsze będzie zdjęcie lub rolka z udziałem ładnego auta, przy którym stoi KTOŚ – a najlepiej twarz Twojej marki.

Przykład numer 3: Zamiast zdjęcia pięknego tortu, który przygotowałeś(as), lepsze będzie zdjęcie, na którym jesteś Ty i tort.

Rozumiesz tę zależność? Uwierz, że zastosowanie choćby tej jednej rady już będzie ogromnym skokiem w przód.

Dotarłeś(aś) do końca? Bardzo nam miło. Jeśli chcesz bardziej zgłębić wiedzę na temat komunikacji w mediach społecznościowych i popracować na konkretnym przykładzie, tj. Twojej firmy – zachęcamy do umówienia się na konsultację.

 

Grafika, na której widnieje postać z głową mózgu, podrzucająca monety i logo Facebook, do artykułu dotyczącego płatnych reklam, napisanego przez agencję marketingową AK Brainding Gdańsk.

Płatny Facebook i Instagram w Polsce

Płatny Facebook i Instagram to bardzo popularny temat w ostatnim czasie, który właśnie wszedł w życie. Użytkownicy obu platform […]


Ilustracja przedstawiająca postać przed komputerem podrzucającą monety. Agencja marketingowa, kreatywna AK Brainding Gdańsk.

Obsługa social media – Na czym polega? Ile kosztuje?

Profesjonalna obsługa social media, czy też prowadzenie fanpage na facebooku, na którym się dzisiaj skupimy, to z pewnością jeden, […]


Ilustracja przedstawiająca rekwizyty marketingowe w otoczeniu mózgu. Agencja marketingowa, kreatywna AK Brainding Gdańsk.

Zmniejszone zasięgi na facebooku

Jako agencja AK Brainding, niejednokrotnie byliśmy pytani o przyczyny uciętych zasięgów na Facebook oraz o informację, jak je naprawić. […]


(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WPSRX5CX');
!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '117026675658011'); fbq('track', 'PageView');