Realizujemy skuteczne kampanie w całej europie

Obsługa social media – Na czym polega? Ile kosztuje?

Artykuł: Obsługa social media – Na czym polega? Ile kosztuje?

Profesjonalna obsługa social media, czy też prowadzenie fanpage na facebooku, na którym się dzisiaj skupimy, to z pewnością jeden, z największych trendów i sposobów na promocję swojej firmy w internecie w ostatnich latach. Dla wielu branży, jest to bezkompromisowo najlepszy sposób na promocję i dotarcie do swoich klientów.

Media społecznościowe mają wielką moc, którą trzeba umieć wykorzystać. Konkurencja jest spora. W związku z czym skupienie atencji, zatrzymanie uwagi odbiorcy na Twojej publikacji wśród tysięcy innych, przekonanie, aby został z Tobą na dłużej – jest dużo trudniejsze.

Z pomocą przychodzą agencje marketingowe, które świadczą usługę obsługi social media, czy też prowadzenia fanpage na Facebooku lub Instagrama. O tym jaką agencję wybrać, dowiecie się nieco niżej. Zacznijmy od początku, aby wszystko było klarowne.

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem obsługi social media

Zgłaszając się do agencji marketingowej, w pierwszej kolejności powinna ona przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad. Podczas takiego spotkania poruszane są fundamentalne kwestie dotyczące Twojej oferty, produktów lub usług. Jest to bardzo ważny czas, w którym agencja wczuwa się w Twój biznes i poznaje jego mocne i słabe strony. Na tym etapie, informacji nigdy za wiele. Daj agencji marketingowej poznać Twoja firmę od środka i “wejść w Twoje buty”, aby zrozumieć na czym Ci zależy. To podstawa, która finalnie zrobi dobrą robotę.

Kluczowym aspektem jest również przedstawienie Twoich oczekiwań względem obsługi social media. Określ na jakich dokładnych efektach Ci zależy. Następnie w oparciu o wysokość Twojego budżetu, agencja przygotuje odpowiednią strategię marketingową.

Budżet reklamowy

Mając wstępny obraz Twojej firmy oraz znając Twoje oczekiwania względem obsługi social media, przychodzi czas na określenie budżetu reklamowego. Jest to bardzo ważny aspekt, który pomoże nam dobrać odpowiednie narzędzia oraz skonstruować dokładny plan marketingowy pod przyszłe działania. Mając na myśli budżet reklamowy, musimy rozróżnić budżet przeznaczony na kampanie reklamowe oraz budżet wynagrodzenia agencji. Optymalne stawki przedstawiamy w dalszej części tego artykułu.

Materiały

Materiały w obsłudze social media odgrywają bardzo ważną rolę. Jak to mówią, obraz (czy film) potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów. W marketingu online określenie te ma dużo większe znaczenie, ponieważ skupienie uwagi odbiorcy w internecie staje się obecnie coraz trudniejsze.

Pierwszym elementem, który zobaczy odbiorca Twojej publikacji jest właśnie grafika, zdjęcie lub film – kreacja postu. Pierwszorzędnie to ona w odpowiedni sposób skupia i zaciekawia obserwatorów. Tekst publikacji trafia dopiero w kolejnym kroku.

Na tym etapie, agencja marketingowa powinna ustalić z Tobą, kto jest odpowiedzialny za dostarczanie materiałów. Może być to zarówno Zleceniodawca, jak i agencja. W trakcie trwania usługi jesteśmy w stanie przygotować dla Ciebie profesjonalne materiały do obsługi social media, w formie zdjęć, filmów i treści..

W naszej agencji, do tego tematu podchodzimy kompleksowo. Świadczymy również usługę sesji fotograficznych na potrzeby obsługi social media. Jest to zależne zarówno od dostępności i lokalizacji klienta jak i zakładanego budżetu. Dzięki temu, nasi klienci mają autorski, świeży i profesjonalny kontent do reklam jak i postów.

Obsługa social media bardzo często wiąże się z chęcią wykorzystywania zdjęć stockowych przez zleceniodawców. Stanowczo odradzamy takich działań. Zdjęcia stockowe są specyficzne, a przeciętny użytkownik potrafi je bez problemu rozpoznać. Promocja takimi materiałami, a co gorsza, publikowanie takich zdjęć na tablicy, w formie postów organicznych, jest bardzo złą praktyką, która negatywnie wpływa na autentyczność marki w internecie i najczęściej spotyka się z dużo mniejszym zaangażowaniem wśród fanów.

Jak wygląda obsługa social media?

Przygotowanie planu marketingowego i strategii działań

Zanim omówimy, jak wygląda obsługa social media w trakcie miesiąca, skupmy się najpierw na początkowej fazie przygotowawczej. Na tym etapie, ze zleceniodawcą ustalane są konkretne plany długoterminowe, jak i krótkoterminowe. Ważne jest, aby plan był realny do zrealizowania. W AK Brainding, mając kilkuletnie doświadczenie w obsłudze social media oraz zebrane informacje o Twojej firmie i budżecie reklamowym, takie cele ustalamy wspólnie.

Cele krótkoterminowe i długoterminowe w obsłudze social media

Profesjonalna obsługa social media, powinna opierać się na dobrze zaplanowanej strategii marketingowej i konsekwentnym realizowaniu celów krótkoterminowych, jak i długoterminowych. Cele krótkoterminowe, to te (jak sama nazwa wskazuje), które chcemy zrealizować w krótkim odstępie czasu, np. w danym miesiącu. Może to być zrealizowanie konkretnej promocji, sfokusowanie działań pod promocję konkretnego produktu czy usługi, zebranie określonej liczby leadów, i tak dalej…

Cel krótkoterminowy może być również bardziej ogólny. Może to być np. ogólna budowa wizerunku i świadomości marki, która jest niezbędna, do osiągnięcia celu docelowego, jakim zazwyczaj jest sprzedaż.

Cele długoterminowe, czy inaczej docelowe, w obsłudze social media, to to, do czego zmierzamy, realizując wszystkie pośrednie cele. Ważne, aby były one skonkretyzowane. Przykładowo, najczęściej dążymy do zwiększenia sprzedaży produktów lub usług. W tej sytuacji ustalamy konkretnie, ilu klientów chcemy pozyskać, jaki ruch na stronie chcemy wygenerować, jak dużą społeczność chcemy zbudować, i tak dalej…

Harmonogramy postów w obsłudze social media

Obsługa social media, w dużej mierze polega na planowaniu. Planujemy posty, planujemy strategię, promocje, reklamy. W naszej agencji AK Brainding, prowadząc cykliczną obsługę social media, w każdym miesiącu przygotowujemy szczegółowy harmonogram postów, jakie pojawią się na Twoim fanpage w trakcie miesiąca.

W takim harmonogramie znajdziesz treści postów, kreacje do postów, sugerowane daty publikacji, komentarze jak i inne sugerowane działania w trakcie miesiąca. Taki plan omawiany jest wspólnie z klientem. W celu dopięcia takiego harmonogramu, należy również zebrać wszelkie materiały, które są niezbędne do jego wytworzenia. Mówimy tutaj oczywiście o materiałach video, jak i zdjęciach.

Takie materiały dostarczane są przez zleceniodawcę lub jeśli zdecydował się na pakiet cyklicznych usług fotograficznych / video – wykonujemy je sami, w porozumieniu z klientem.

Mając gotowy i zaakceptowany przez zleceniodawcę harmonogram, możemy przejść śmiało do dalszej części naszej obsługi, która odbywa się w trakcie miesiąca.

Moderacja i prowadzenie fanpage

Harmonogram gotowy, zatem co dalej? W trakcie rozpoczętego miesiąca, agencja marketingowa zajmuje się przede wszystkim publikacją przygotowanych wcześniej postów oraz moderacją fanpage, która polega na utrzymaniu kontaktu z odbiorcami w sekcji komentarzy. Do moderacji zaliczamy również zarządzanie przychodzącymi wiadomości od fanów, wg. wcześniej ustalonych wytycznych ze zleceniodawcą.

Jest to bardzo ważna część usługi, ponieważ agencja jest pod stałym dostępem dla odbiorców. Czas, długość reakcji / odpowiedzi na komentarz lub wiadomość od fana w obsłudze social media ma bardzo duże znaczenie, dlatego w AK Brainding na wszelkie zapytania odpowiadamy w ciągu maksymalnie kilku minut. W przypadku odpowiedzi po dłuższym czasie, odbiorcy zazwyczaj nie wracają do tematu, nie reagują.

Tworzenie kontentu w postaci treści oraz grafik do postów

Kompleksowa obsługa social media wiąże się również z pełną obsługą graficzną do tworzonych publikacji, jak i pisaniem treści. My, w AK Brainding dodatkowo zajmujemy się montażem video oraz tworzeniem animacji. Dobre, przyciągające oko grafiki oraz odpowiednio skonstruowane, budujące napięcie teksty to podstawa. Na nic nam się zda dobrze dobrana grupa docelowa, jeśli nasza grafika nie zwróci na siebie uwagi, a tekst postu, czy też reklamy będzie nieczytelny lub zwyczajnie… nieciekawy.

Dobra agencja marketingowa wyposażona w zespół graficzny i copywriterów, umie zaprojektować posty w taki sposób, aby były interesujące, nietuzinkowe, a przede wszystkim angażujące dla odbiorców.

Obsługa konta reklamowego w social media

Obsługa social media to nie tylko “pisanie postów”. To staramy się Wam również podkreślić pisząc ten artykuł. Poza tworzeniem treści, która pojawi się w formie postów na tablicy Twojego fanpage, jest jeszcze ta druga strona, czyli reklamy.

Dostęp do konta reklamowego

W pierwszej kolejności agencja musi ustalić, na jakim koncie reklamowym będzie prowadzić działania. Może być to konto zleceniodawcy lub konto agencji. Zalecamy natomiast, aby wszystkie prace wykonywane były na Twoim koncie reklamowym, ponieważ po ewentualnym końcu współpracy z agencją, wszystkie wyniki oraz cała historia konta zostanie u Ciebie.

W przypadku, gdy nie masz konta, agencja tworzy je dla Ciebie. Jeżeli natomiast posiadasz takie konto, wystarczy, że podasz jego identyfikator, a pracownicy agencji wyślą prośbę o możliwość zarządzania kontem reklamowym.

Tworzenie kampanii reklamowych w social media

Mając w pełni przygotowane i skonfigurowane konto reklamowe, zajmujemy się najważniejszym, czyli tworzeniem reklam. Jest to jeden z ważniejszych elementów w trakcie całej obsługi social media. To tutaj dzieje się magia.

Zgodnie z wcześniej przyjętymi założeniami dotyczącymi promocji, w trakcie miesiąca, agencja tworzy i konfiguruje dla Ciebie kampanie reklamowe. Do tej pracy zarówno zaliczamy produkcję kreacji, tworzenie treści, konfigurację reklamy, tworzenie grup odbiorców oraz dobranie optymalnego budżetu pod konkretne rodzaje reklam.

Analiza kampanii, budżetu, optymalizacja

Kampanie stworzone, co dalej? Dalej pozostaje analiza przebiegu kampanii, tj. wyników i bieżąca reakcja. Wszelkie działania dobierane są tak, aby jak najniższym kosztem, a najlepszym efektem spełnić założenia, ustalone w strategii marketingowej.

Na tym etapie badane są ustawienia grup docelowych, stawki reklam w odniesieniu do maksymalnego budżetu oraz rodzaje kreacji i treści. W razie potrzeby kampanie są reaktywowane, aż do momentu, w którym będą przynosić zadowalające efekty.

Pozostałe aspekty obsługi social media

Jak możesz śmiało zauważyć, obsługa social media wymaga umiejętności w bardzo szerokim zakresie dziedzin. W skład usługi wchodzi projektowanie graficzne, montaż video, fotografia, copywriting, wiedza marketingowa, znajomość wielu programów i narzędzi, analityka i wiele, wiele innych. Pamiętajmy również, że stale zmieniają się trendy w projektowaniu czy marketingu. Zmienia się również polityka platform takich jak facebook czy instagram, której agencje marketingowe muszą się stale rozwijać i dostosowywać do nich.

Poniżej opiszemy również jakie dodatkowe elementy zawiera obsługa social media w naszej agencji AK Brainding.

Zarządzanie stroną internetową, landing page, konfiguracja piksela

Odpowiednio przygotowana strona internetowa, to tak naprawdę podstawa działań w obsłudze social media. Tworzone reklamy, to dopiero początek, bo przecież… muszą one gdzieś kierować, prawda? Zatem najczęściej pada na wcześniej przygotowany landing page lub po prostu Twoją stronę internetową, jeśli jest do tego dostosowana.

W AK Brainding, w zależności od sytuacji, tworzymy specjalny landing page, na potrzeby kampanii reklamowych lub dostosowujemy stronę www bądź jej element, aby można było mierzyć na niej zdarzenia oraz ruch. Dodatkowo niezbędne jest, zainstalowanie kodu śledzącego Piksel, który będzie zbierał informacje o użytkownikach odwiedzających stronę.

Odpowiednia instalacja i konfiguracja piksela to podstawa, dzięki której nie tylko możemy mierzyć zdarzenia i ruch. Możemy również budować grupy remarketingowe a na podstawie zebranych informacji kierować na nie reklamy.

Stały kontakt i komunikacja w obsłudze social media

Decydując się na obsługę social media przez agencję marketingową, pamiętaj, że najważniejszy jest stały kontakt, pełne zrozumienie i komunikacja przed i w trakcie trwania usługi. My zawsze powtarzamy naszym klientom, oczywiście żartobliwie, że nie musimy się kochać, natomiast musimy się w pełni rozumieć. Obsługa social media to przede wszystkim relacja. Zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca ma tutaj pewne obowiązki. Może zabrzmieć to śmiesznie, bo przecież to Ty płacisz agencji za pracę, a ona ją wykonuje.

Pamiętaj natomiast, że Twoim obowiązkiem, jako zleceniodawcy jest dostarczenie agencji wszystkich niezbędnych informacji, materiałów na czas, aby mogła dobrze wykonać swoją pracę. Ważny jest wypracowany, stały kontakt i przepływ informacji.

W AK Brainding do tej kwestii, jak i do każdej innej podchodzimy mocno indywidualnie. Częstotliwością kontaktu jak i formą, w pełni dostosowujemy się do klienta tak, aby zarówno nam jak i jemu pracowało się przyjemnie, a przede wszystkim efektywnie.

Patrząc na techniczne aspekty, najczęściej sięgamy po telefon, piszemy maila lub korzystamy z whatsappa.

Co jeszcze musisz wiedzieć o obsłudze social media

W tym miejscu poruszymy zarówno, najbardziej wrażliwy temat, jak i najważniejszy, czyli efekty. Decydując się na agencję do obsługi social media, pamiętaj, że efekty sprzedażowe zazwyczaj nie pojawią się od razu. Dobre, długotrwałe efekty, potrzebują solidnych fundamentów, które trzeba w pierwszej kolejności zbudować.

Obsługa social media to proces, który trwa. Jeżeli jesteś świeżą firmą, która pierwszy raz pojawiła się na Facebooku, to wiedz, że najpierw trzeba odpowiednio rozwinąć Twój fanpage, zbudować rozpoznawalność marki, zbudować zaangażowanie fanów, a dopiero potem rozpoczynać działania sprzedażowe. To trochę trwa. Odbiorcy, którym nieznana dla nich firma próbuje na starcie sprzedać swój produkt lub usługę, zazwyczaj nie są zainteresowani.

Wiadomo, wszystko zależy od branży, marki, produktów, ich cen itp., itd. Bywają oczywiście wyjątkowe sytuacje, tak jak nasza z ostatnich dwóch tygodni. Po tygodniu obsługi klient otrzymał kilka zamówień. Da się. Natomiast budując rozpoznawalność i zaufanie do marki, zatrzymamy odbiorców na dłużej. Pamiętajmy, że w biznesie, dobrze dobrane i rzetelnie wykonane działania długofalowe, przynoszą największe plony.

Nie chcemy zostawić Was z odpowiedzią typu “To zależy” zatem uśrednijmy. W ciągu 3 pierwszych miesięcy współpracy, działania agencji powinny być na tyle dopracowane, aby w końcowym etapie generować sprzedaż, zwrot z inwestycji jak i zarobek.

Jaką agencję wybrać do obsługi social media?

Liczba agencji oferujących obsługę social media, czy też freelancerów, w ostatnich latach stale się powiększa. Wśród nich znajdą się zarówno osoby, które bez większego doświadczenia oferują swoje usługi w bardzo niskich cenach, jak i te, które na rynku są o wiele dłużej.

Obsługa social media jest stosunkowo świeżym tworem na naszym rynku, dlatego wybierając agencję, zwróć uwagę na staż oraz jak długie doświadczenie ma w tego typu działaniach. Tak jak pisaliśmy wyżej, jest to usługa, która zawiera w sobie dziesiątki, a nawet setki różnorodnych umiejętności. Zalecamy zatem usługi agencji z kilkuletnim stażem. W takiej sytuacji będziesz mieć pewność, że są pewnego rodzaju pionierami, a swoją usługę powinni wykonać dobrze i precyzyjnie.

Pamiętaj również, że wybierając agencję, prawdopodobnie będziecie ze sobą współpracować przez najbliższe miesiące, a nawet lata. Komunikacja, nadawanie na tych samych falach, empatia i zrozumienie Twoich potrzeb to podstawa.

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, ważna jest również cena. Optymalna obsługa social media, czyli taka, która w trakcie 3 dobrze zaplanowanych miesięcy zacznie przynosić efekty to praca na conajmniej ½ lub ¼ etatu. Pod uwagę należy wziąć również wiedzę ekspercką, jak i koszty po stronie agencji, tj. sprzęt fotograficzny, komputery, programy graficzne, narzędzia do analityki. Doświadczona agencja marketingowa potrafi uczciwie wycenić swoją pracę. Zalecamy zatem zastanowić się 3 razy, zanim skusi Cię zbyt atrakcyjna cena.

Ile kosztuje obsługa social media

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile obsługa social media powinna kosztować. Na cenę ma wpływ bardzo wiele czynników, które finalnie generują większy lub mniejszy czas pracy dla agencji marketingowej. Poza aspektami omówionymi wyżej, należy również wziąć pod uwagę wysokość budżetu reklamowego, ilość i intensywność kampanii reklamowych, ilość treści i kreacji do wytworzenia, rodzaj publikowanych treści, czas poświęcony na moderację profilu oraz ogólną wielkość profilu i branżę.

Nie chcemy zostawić Cię bez odpowiedzi. Mając za sobą dziesiątki klientów z najróżniejszych branży, z różnymi budżetami, postaramy się podać orientacyjne lub minimalne stawki za obsługę social media.

Koszt obsługi social media może wynieść:

  • Mniejsze i średnie firmy z budżetem reklamowym nieprzekraczającym 3000 zł, koszt obsługi social media, przy optymalnej liczbie wyprodukowanych treści może wynieść ok. 1500-3000 zł.
  • Dla firm wymagających większego nakładu pracy, obsługa social media może wynosić nawet od 3000 do 10000 zł i więcej.

Podsumujmy. Zlecając agencji marketingowej, kompleksową i profesjonalną obsługę social media, chcąc w możliwie najkrótszym czasie osiągnąć rezultaty, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu minimum kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Obsługa social media – podsumowanie

Obsługa social media, to niełatwy kawałek chleba. Kryje ona w sobie dziesiątki najróżniejszych dziedzin, które muszą ze sobą odpowiednio korespondować, aby w rezultacie przynieść zadowalające rezultaty. Od dobrze przygotowanej strategii marketingowej, poprzez tworzenie wysokiej jakości kontentu i obsługę, po kampanie reklamowe, analizę i optymalizację działań.

Nie zapominajmy również o samej atrakcyjności oferty produktu, czy usługi, która finalnie wpływa na decyzję odbiorcy. Zadaniem agencji marketingowej jest dostarczenie ruchu na Twoją stronę, zebranie leadów, wiadomości etc. W końcowej fazie natomiast to zleceniodawca odpowiada za obsługę i przekonanie odbiorcy do swojej oferty.

Podsumowując, kompleksowe, a przede wszystkim profesjonalne i cykliczne działania potrafią przynieść bardzo pozytywne rezultaty w postaci setek klientów, zwiększonego ruchu na stronie, rozbudowanej i zaangażowanej społeczności no i, co za tym idzie… kilku, a nawet kilkunastokrotnego zwrotu z poniesionej inwestycji. Podstawą jest znalezienie dobrej i zaufanej agencji, z którą poczujesz flow. Pamiętaj również, że w miłości tak jak w biznesie, relacja, czy też zaufanie ma bardzo duże znaczenie.

Obsługa social media – AK Brainding

Jesteś zainteresowany obsługą social media przez naszą agencję? Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy lub dowiedz się więcej o tym, jak wygląda to konkretnie u nas.

Grafika, na której widnieje postać z głową mózgu, podrzucająca monety i logo Facebook, do artykułu dotyczącego płatnych reklam, napisanego przez agencję marketingową AK Brainding Gdańsk.

Płatny Facebook i Instagram w Polsce

Płatny Facebook i Instagram to bardzo popularny temat w ostatnim czasie, który właśnie wszedł w życie. Użytkownicy obu platform […]


Grafika przedstawiająca postać mózgu mówiącą przez megafon, stworzona do artykułu traktującego o 3 najczęstszych błędach w social media na profilach firmowych. AK Brainding Gdańsk.

3 najczęściej popełniane błędy w social media na profilach firmowych

Przez ostatnie lata działalności w mediach społecznościowych mieliśmy i mamy styczność z setkami profili z najróżniejszych branży z segmentu […]


Ilustracja przedstawiająca rekwizyty marketingowe w otoczeniu mózgu. Agencja marketingowa, kreatywna AK Brainding Gdańsk.

Zmniejszone zasięgi na facebooku

Jako agencja AK Brainding, niejednokrotnie byliśmy pytani o przyczyny uciętych zasięgów na Facebook oraz o informację, jak je naprawić. […]


(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WPSRX5CX');
!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '117026675658011'); fbq('track', 'PageView');