Realizujemy skuteczne kampanie w całej europie

Jak pisać posty na Facebooku

Artykuł: Jak pisać posty na Facebooku

Jak pisać posty na Facebook (czy w innym serwisie), aby były angażujące, a ludzie chcieli je czytać i wchodzić z nimi w interakcje? Pewnie nie raz zdarzyło Ci się opublikować post, który finalnie nie osiągnął zamierzonego przez Ciebie celu. Zero komentarzy, zero reakcji. No dobra, jedna od Twojego znajomego lub mamy ; ). Najwidoczniej coś poszło nie tak. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie: Jak wygląda idealny post?

Zdjęcie lub grafika

Pierwszym elementem, na który zwróci uwagę osoba scrollująca aktualności jest zdecydowanie kreacja, czyli zdjęcie, grafika, czy materiał wideo. To właśnie ich zadaniem jest na pierwszym froncie zwrócenie uwagi użytkownika oraz wzbudzenie jego ciekawości na tyle, aby zainteresował się tym co jest wyżej, czyli treścią postu.

Pamiętaj również, że stockowe fotografie, pomimo swojej atrakcyjności, mogą wcale nie osiągnąć zamierzonego efektu. Po pierwsze, nie jesteś jedyną osobą, która korzysta z tego materiału. Po drugie, większość z nas „z miejsca” rozpozna, czy dany materiał to „stock” – co z pewnością wpłynie negatywnie na ogólny odbiór i pierwsze wrażenie.

Wykorzystuj zatem własne materiały i pamiętaj, aby były spójne z identyfikacją Twojej firmy. Dzięki temu z czasem wypracujesz rozpoznawalność.

Nie zapomnij również o odpowiednim formacie publikowanych kreacji. Poniżej podajemy te najpopularniejsze:

 • Post pionowy: 640×960 px
 • Post kwadratowy: 1200×1200 px
 • Post poziomy: 1200×900 px
 1. Unikaj stockowych fotografii
 2. Zadbaj o spójność publikowanych materiałów
 3. Kreacja powinna być tożsama z tematyką postu
 4. Stosuj odpowiednie formaty
 5. Twórz własne fotografie lub własne grafiki

Treść postu

Załóżmy, że pierwszy etap mamy za sobą. Umiesz tworzyć super materiały do postów, dzięki którym odbiorcy chętnie zaglądają do części opisowej. Co w takim razie zrobić w tym miejscu, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? Co napisać, jak napisać, w jakiej formie, dużo czy mało?

 • Ustal w pierwszej kolejności kto jest Twoim odbiorcą i co chcesz mu przekazać. Pamiętaj, że sama treść postu też powinna mieć jakiś podział, np. Wprowadzenie, rozwinięcie i zakończenie + CTA.
 • Wprowadzenie jest niezwykle ważne, ponieważ są to pierwsze linijki, które jeśli nie zainteresują, to użytkownik nie kliknie przycisku „Zobacz więcej” – na czym nam zależy. Twoim zadaniem w tym miejscu jest umiejętnie zaciekawić odbiorcę, a zarazem wprowadzić w omawiany temat, który rozwiniesz w dalszej części.
 • Rozwinięcie – tutaj przekazujesz konkrety.
 • Zakończenie + CTA – jest to bardzo ważny element, o którym wiele osób zwyczajnie zapomina. Zadaj sobie pytanie, co ma zrobić odbiorca, po przeczytaniu tego postu? Opcji jest wiele. Możesz np. chcieć zachęcić do dalszej dyskusji w komentarzach, przekierować na stronę internetową lub do wiadomości prywatnej.

Długość ma znaczenie (zazwyczaj). Zbyt długie posty zazwyczaj zniechęcają do lektury. Nie ma w tym nic dziwnego. Publikowanych treści na co dzień jest tyle, że osoba konsumująca je nie ma zwyczajnie czasu na czytanie wypracowania zamieszczonego w poście.

Oczywiście są przypadki, w których długie posty mają sens. Głównie w tematyce edukacyjnej. Natomiast promując swoją firmę na co dzień zadbaj o jasny, prosty i krótki przekaz.

Styl pisania

W AK Brainding bardzo często powtarzamy swoim klientom, że media społecznościowe to nie miejsce na sztywne, pisane formalnym językiem i pozbawione duszy treści. W końcu, większość użytkowników jest tam głównie dla rozrywki. Twoim celem jest mówić językiem Twojego odbiorcy, bo właśnie dzięki temu zaczniecie nadawać na tych samych falach.

 • Ustal target oraz co konkretnie chcesz przekazać
 • Zadbaj o formę. Podziel treść na wprowadzenie, rozwinięcie i zakończenie z elementem CTA.
 • Pisz prostym, zrozumiałym językiem. Dostosuj się do odbiorcy.

Godzina publikacji

Post gotowy, mamy super zdjęcie lub grafikę oraz mega angażującą, zrozumiałą treść. Teraz pozostaje go opublikować i zobaczyć co się wydarzy. I tutaj pojawia się pytanie – kiedy? Biorąc pod uwagę sporą ilość treści dostarczanych przez wielu użytkowników, algorytm dba o to, aby wybijały się tylko te najciekawsze, najbardziej angażujące.

Na to czy dany post angażuje czy nie, wpływ mają przede wszystkim reakcje, komentarze oraz udostępnienia. Pierwsze minuty po publikacji są de facto najważniejsze. W tym momencie czas odlicza niewidzialny timer. Jeśli w tym czasie nikt nie zareaguje na Twój post, oznacza to, że prawdopodobnie w dalszym okresie będzie on miał ucinane zasięgi, przez co część Twoich followers’ów może go nawet nie zobaczyć.

Dlatego tak ważna jest godzina publikacji. Pomyśl, w jakich porach jest najwięcej użytkowników z Twojej grupy docelowej. Jeśli nie wiesz – testuj.

W większości przypadków natomiast sprawdzają się godziny wieczorne od godziny 18/19:00 do 22:00.


Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą dla Ciebie pomocne. Staraliśmy się zmieścić całość w jak najmniejszej pigułce, która nie będzie wymagała pół godzinnej lektury, ale da konkretne wskazówki.

Jeśli natomiast potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, zapraszamy na rozmowę lub konsultację.

Grafika, na której widnieje postać z głową mózgu, podrzucająca monety i logo Facebook, do artykułu dotyczącego płatnych reklam, napisanego przez agencję marketingową AK Brainding Gdańsk.

Płatny Facebook i Instagram w Polsce

Płatny Facebook i Instagram to bardzo popularny temat w ostatnim czasie, który właśnie wszedł w życie. Użytkownicy obu platform […]


Grafika przedstawiająca postać mózgu mówiącą przez megafon, stworzona do artykułu traktującego o 3 najczęstszych błędach w social media na profilach firmowych. AK Brainding Gdańsk.

3 najczęściej popełniane błędy w social media na profilach firmowych

Przez ostatnie lata działalności w mediach społecznościowych mieliśmy i mamy styczność z setkami profili z najróżniejszych branży z segmentu […]


Ilustracja przedstawiająca postać przed komputerem podrzucającą monety. Agencja marketingowa, kreatywna AK Brainding Gdańsk.

Obsługa social media – Na czym polega? Ile kosztuje?

Profesjonalna obsługa social media, czy też prowadzenie fanpage na facebooku, na którym się dzisiaj skupimy, to z pewnością jeden, […]


(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WPSRX5CX');
!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '117026675658011'); fbq('track', 'PageView');